Image default
נדל"ן בארץ

איך להתנהל מול מתווכים כאשר באים לקנות דירה ?

קראו את המאמר עד הסוף כי מחכים לכם כאן טיפים חשובים לקניית בית דרך תיווך.

הכותבת: שרון מוזס ביטון.

אתמול הראתי דירה לקונים שפנו אלי, זוג צעיר ומקסים שהזכיר לי את עצמי לפני כ 10 שנים. להציג דירה לקונים זו פעילות די שגרתית מבחינתי אבל אני מגלה כל פעם מחדש כמה המפגש של קונים עם מתווך יכול להשפיע על חייהם לטובה או לרעה.
כשאני מראה דירה לקונים אני תמיד משוחחת איתם על המניעים שלהם לקניית הבית, על תהליך החיפוש שהם עושים, על סדר העדיפויות שלהם, על אפשרויות המימון שלהם ועוד. אני גם נותנת להם טיפים שיעזרו להם בתהליך הרכישה. בכל פגישה עם קונים במיוחד כאשר מדובר בזוג צעיר שזו תחילת דרכו בשוק הנדל"ן, אני מוצאת את עצמי בסופו של דבר גם מספרת על עצמי – איך אני רכשתי את הדירה הראשונה שלי, מה היו הטעויות שעשיתי, מה למדתי מאז…

אני מקפידה לדבר איתם על הדברים שעליהם לשים אליהם לב כאשר הם נפגשים בדירה עם מתווך. עכשיו החלטתי שהגיע הזמן שאעביר את הטיפים שלי לכל מי שמחפש לקנות דירה,ולא רק למי שנפגש איתי.

אתם בוודאי תוהים – למה אני עושה זאת?

ובכן, ראשית, לפני שהקמתי את משרד התיווך שלי ברחובות, גם אני רכשתי דירה דרך מתווך … וכמעט נכוותי…
היה לי מזל שברגע האחרון הצלחתי להינצל מנסיונות התחמון שלו. אבל לא לכולם היה את המזל שלי פגשתי הרבה קונים שסיפרו לי על מתווכים שעבדו עליהם, ובצעו מהלכים שבגללם הם הפסידו דירות שרצו לקנות, או נאלצו לשלם יותר עמלה, או לא יכלו לנהל משא ומתן על הדירה שרצו ועוד ועוד ועוד אינספור מניפולציות איומות.

אני יודעת שיש הרבה מתווכים כאלה אבל אני גם מכירה כמה שהם לא כאלה. ולכן שמתי לעצמי למטרה להזהיר את הקונים שאני פוגשת מפני אותן סכנות האורבות בדרך. ולאט לאט בדרכי השקטה אני מוודאת שכל מי שפוגש אותי לעולם לא יהיה יותר טרף קל.
כך אני שואפת ליצור שינוי ולהעלות מודעות אצל קונים וגם אצל מוכרים שיעמדו על שלהם וידרשו ממתווכים לעמוד בסטדרטים מקצועיים גבוהים.

השינוי מתחיל מבפנים ? ממך, מכל קונה או מוכר שלא מתפשר ולא מוכן לעבוד עם מתווך לא אמין ולא מקצועי. ועכשיו לחלק הכי חשוב ? הנה כמה טיפים קריטיים ? שאתם חייבים לשים אליהם לב כשאתם פוגשים מתווך/ת בבית שאתם מעונינים לקנות:


טיפ 1: רוב המתווכים נוהגים להחתים את הקונים על טופס "הזמנת שרותי תיווך" עוד לפני שהם ראו את הדירה.

בעקרון כך זה צריך להיות, למרות שאני באופן אישי מרגישה יותר נוח להוציא את הטופס לאחר ששוחחנו קצת וביקרנו בבית.
אולם רוב המתווכים חוששים שהקונים לא ירצו לחתום להם לאחר שיראו את הבית ולכן הם קודם כל מחתימים. שימו לב: זה בסדר שתחתמו על הטופס לפני שראיתם את הבית,

אולם בשום אופן אל תסכימו לחתום על הטופס אם אתם לא נמצאים פיזית בכתובת של הבית שאתם הולכים לראות. יש מתווכים שאומרים לכם לבוא קודם אליהם למשרד ולחתום שם על הטופס ורק אח"כ לוקחים אתכם לראות את הבית, או שהם קובעים אתכם בפינת הרחוב או בכתובת אחרת, מחתימים אתכם ורק אח"כ לוקחים אתכם לכתובת הנכונה.

הם עושים זאת במקרים בהם הנכס מפורסם גם על ידי בעל הנכס או על ידי מתווכים אחרים והם חוששים שתעקפו אותם. הם עושים זאת כיוון שהבית לא נמצא אצלם בבלעדיות והם לא רוצים לגלות לכם איפה הוא נמצא לפני שתחתמו. הבעיה עם הדבר הזה היא, שהם יכולים במצב כזה להחתים אתכם גם על בית שלא תראו איתם באותו הרגע ואם אתם אח"כ תרצו לראות את הבית הזה באופן עצמאי כי ראיתם את הפרסום של בעל הבית ללא תיווך, לא תוכלו- כי אתם כבר חתומים אצל המתווך הקודם, שלא הראה לכם את הבית אבל הצליח לגרום לכם לחתום עליו. הבנתם את התחמון???

לכן- חתמו על הטופס רק כאשר אתם פיזית עומדים בדלת הבית ומוודאים שאכן אתם באותו הרגע הולכים לראות אותו. כבר פגשתי בקונים שהיו "מסונדלים" על ידי חתימות שחתמו אצל מספר מתווכים על בתים שלא ראו ופשוט פחדו ללכת לראות את הבית בעצמם כי ידעו שהמתווך יתבע אותם…


טיפ 2: שימו לב שעל גבי טופס החתימה המתווך ימלא את הכתובת המדויקת של הבית.

את המחיר המבוקש שלו ואת התוספות שיש לבית בטאבו (חניה/ מחסן/ גג/ גינה…). כך שתדעו בדיוק איזה פרטים הוא מסר לכם ועל מה אתם חותמים וכאשר תגיעו למשא ומתן הוא לא ישנה פתאום את המחיר או תגלו שהנתונים שהציג בפניכם שגויים.

טיפ 3: בטופס החתימה יש בד"כ טבלה שמאפשרת למלא פרטים של מספר בתים שאתם הולכים לראות באותו מועד.

עליכם לוודא שלאחר שהמתווך רשם את הפרטים של הבית שראיתם, לא נותר מקום בו הוא יכול להוסיף יותר מאוחר פרטים של בתים נוספים שלא ראיתם ובכך לחייב אתכם עליהם בעמלה- אם תקנו אותם במקרה. אמרו למתווך לסמן X על המקומות הפנויים בטבלה כך שלא יוכל להוסיף שם עוד בתים שלא ראיתם. זה בדיוק מה שקרה לבת של לקוחה שלי שקנתה בית ללא תיווך
ופתאום קיבלה תביעה ממתווך שהראה לה בית אחר והוסיף את הבית שהיא קנתה על הטופס הפתוח שהיה בידו עם חתימתה!

טיפ 4: בפנקס של המתווך צריכים להיות לכל טופס : מקור + 2 עותקים.

עליו לתת לכם אחד מהעותקים לאחר שחתמתם על הטופס ועליכם לשמור אותו אצלכם כדי שתזכרו בדיוק על איזה נכס חתמתם אצל איזה מתווך ומה העמלה שסיכמתם איתו. טיפ 5: לעניין העמלה- אני ממליצה לברר את העמלה עוד בשיחת הטלפון לפני הפגישה, וכך תוכלו לדעת מראש על מה אתם הולכים לחתום ולא יהיו על כך ויכוחים לא נעימים כשתיפגשו עם המתווך.

לא תמיד המתווך יכול להתגמש בעמלה שלו, יש לכך גורמים רבים. רק חשוב לי שתזכרו שהאינטרס שלכם ושל המתווך הוא זהה-
שניכם רוצים שאתם תקנו את הבית. הוא יכול לסייע לכם בכך לא רק על ידי הורדת העמלה, אלא בעוד דרכים כמו ניהול מו"מ על מחיר הבית והורדת המחיר כך שלא תחרגו מהתקציב הכולל שלכם. כדאי שתזכרו ששרות טוב של בעל מקצוע מנוסה שיודע את העבודה, לא בא בזול, ואם אתם לא רוצים ליפול לידיהם של מתווכים לא מקצועיים שעלולים לגרום לכם יותר נזק מתועלת, כדאי שתעבדו רק עם מתווך שאתם מעריכים ומוכנים לשלם לו על השרות המקצועי שלו. מקווה שתזכרו את הטיפים האלה כשתלכו לראות דירות עם מתווכים.

עכשיו אני מבקשת ממכם עזרה קטנה…

עזרו לי לחולל שינוי ולהפוך את המתווכים למקצועיים ואמינים יותר. העבירו עצותי הלאה למי שאתם מכירים וזה יכול לתרום לו, אתם גם מוזמנים להגיב כאן למטה, לשאול שאלות שאני אשיב עליהן בשמחה, ולהעלות נושאים נוספים שאתם רוצים לקבל עליהם טיפים ממני. אל תשכחו גם לשתף בפייסבוק (הכפתור למטה) כדי שכמה שיותר אנשים יוכלו לקבל את העצות ולהיזהר ממתווכים.

בהצלחה! שרון מוזס ביטון.

על הכותבת: שרון מוזס ביטון. לקבלת עצות לפני מכירה וקניה של בית הרשם כאן באתר שלנו לקבלת סרטוני הדרכה למכירת בית ללא תיווך, עוד הרבה טיפים מקצועיים בנושא מכירה וקניה של נדל"ן בהצלחה! מתווכת הבית שלכם.

כתבות נוספות שאולי תאהבו

נדל"ן בנוף הגליל – איך הופכים 120 יחידות דיור ל-700 יחידות?

דירות קלאב

השקעות נדל"ן בלונדון – השוק פורח למרות הקורונה

דירות קלאב

סקירת שוק הנדל"ן בלונדון לשנת 2021

דירות קלאב

הגב לפוסט